Вимірювальні лінійки.
Даний тип вимірювального інструменту знайомий кожному зі шкільної лави. Насправді, як інструмент, лінійка майже не відрізняється від того девайсу, яким ми користувалися в дитинстві. Хоча, як і всюди, є деякі особливості. Про них ми й поговоримо у цій статті.
Беручи до рук лінійку, ми ставимо перед собою певну мету. Найчастіше це проведення вимірювань або нанесення розмітки на поверхні. У принципі цьому призначення лінійки закінчується. Тепер розберемося з конструкцією та видами вимірювальних лінійок.
Найпоширенішим видом лінійки є її стандартна форма – прямокутний відрізок із сталі, пластику чи дерева. На відрізок наноситься вимірювальна шкала. Однак часто зустрічаються складні лінійки. Їх зазвичай використовують для виїзних вимірів, у яких не потрібна висока точність. Наприклад, загальні виміри на будівельних майданчиках і т.п. Мати під рукою компактну лінійку довжиною 1 метр досить зручно, адже вона поміститься в кишеню, на відміну від ціьної метрової лінійки.
Щодо матеріалу. Для лінійок найчастіше використовують сталі 45, сталі 65, неіржавіючі сталі та алюміній. У найбільш відповідальних питаннях застосовують лінійки їх неіржавіючих сталей. Лінійки із пластику, дерева, алюмінію малогнучкі, а сталеві лінійки досить пружні.
Щодо вимірювальної шкали. Зазвичай на лінійку нанесена вимірювальна шкала метричної або дюймової системи вимірів. Також є лінійки, в яких ці дві системи комбінуються. Іноді шкала на лінійках нумерується в протилежних напрямках. Також для певних специфічних задач виготовляють лінійки з нанесеними інженерними шкалами або параметрами.
Діапазон вимірювань для лінійок від 150 мм до 3000 мм. Найбільш розповсюдженмим є модела від 150 до 1000 мм. Більші виміри простіше робити за допомогою рулетки або лазерного далекоміра. Та й витрати ресурсів на лінійки більше 2000 мм не виправдані. Однак в певних процесах необхідна наявність безпосередньо лінійки 2 або 3 метри завдовжки.
Залежно від призначення вимірювань та вимог до точності лінійки також поділяються на класи. Найбільш точними є лінійки, виготовлені згідно з ГОСТ 427-75. Інструмент, що відповідає ДСТУ, проходить первинну заводську перевірку на відповідність вимогам до вимірювального інструменту. Граничні відхилення таких лінійок не повинні перевищувати від 0,1 мм до 0,6 мм залежно від довжини лінійки. Існують декілька класів точності – клас 1, клас, 2, клас 3 та клас 3а. Найвищим класом вважається клас 1. Інструмент виконую найбільш точні виміри, з надзвичайно малою похибкою.
Останній пункт, про який хотів повідомити. На багатьох лінійках на одному кінці є круглий отвір. Як ви напевно здогадалися, це для зручності зберігання лінійки - підвісивши її на стіні. Ось такий «секрет» розкрито наприкінці статті.
З радістю проконсультуємо вас у виборі відповідного вимірювального інструменту. Підкажемо, допоможемо.