Штангенциркуль
Одним із найпоширеніших видів вимірювального інструменту є штангенциркуль. А в деяких випадках незамінний за певних умов. Призначений для вимірювання зовнішніх і внутрішніх діаметрів заготовок, а також деякі моделі дозволяють вимірювати глибину отворів.
Штангенциркуль виготовляється у формі літери Т або Г, де на більш довгій стороні (вона ж ніжка, або штанга) нанесена вимірювальна шкала, а коротка сторона представлена у вигляді губок, що змикаються. Ними проводиться замір. На губках нанесені додаткові ризики щодо більш точних вимірів.
Розглянемо види штангенциркулів:
Поділяють на три основні типи – ШЦ-І, ШЦ-ІІ, ШЦ-ІІІ та ШЦК. Одні з головних відмінностей - конструкція та можливість вимірів.
ШЦ-I – односторонній штангенциркуль, призначений для вимірювання зовнішніх діаметрів, внутрішніх діаметрів, а також глибин. Конструкція нижче (рис. а)
ШЦ-II – двосторонній штангенциркуль, призначений для вимірювань зовнішніх та внутрішніх діаметрів. Конструкція нижче (рис. б)
ШЦ-III – односторонній штангенциркуль, призначений для вимірювань зовнішніх та внутрішніх діаметрів. Конструкція нижче (рис. в)
Далі розглянемо деякі різновиди штангенциркулів:
ШЦК – у цього виду, замість вимірювальної шкали, встановлений круговий циферблат зі стрілочним покажчиком.
ШЦТ - у цих штангенциркулів твердосплавні вимірювальні губки.
ШЦЦ – штангенциркулі з відліковим цифровим пристроєм.
Також існує ще один вид ПШВ, призначений для проведення безлічі вимірювань на залізничному полотні. Про всі типи обговоримо детальніше в інших статтях, кожен тип окремо.
Ключовими параметрами штангенциркулів є:
*максимальний діапазон вимірювань,
*дискретність,
*клас точності.
Виготовляються штангенциркулі з діапазоном від 100 до 2000 мм. При цьому штангенциркулі до 500 мм починають відлік з нуля, в решті моделей відлік починається не з нуля. Наприклад, згідно з ГОСТ 166-89, штангенциркулі типу ШЦ-I виготовляються з діапазонами до 125, 150 мм. Тип ШЦ-ІІ – межі до 250 мм. І тип ШЦ-ІІІ до 2000 мм.
Другий параметр – дискретність. Вказує з якою точністю проводяться виміри. Для ноніусних (з вимірювальною шкалою) штангенциркулей цей показник або 0,05 мм, або 0,1 мм. Виходить, що вимірювання даними штангенциркулями проводиться з точністю до однієї десятої частки міліметра або до п'яти сотих часток. Для штангенциркулів із круговою шкалою даний показник становить 0, 02 мм, 0, 05 мм, 0, 1 мм, і для штангенциркулів із цифровою індикацією дорівнює 0, 01 мм. В окремих випадках цифрові штангенциркулі дозволяють проводити вимірювання з точністю до 0,001 мм.
Клас точності визначає величину похибки при вимірах. Усі штангенциркулі виготовляються, згідно з ГОСТ 166-89, у двох класах точності – клас 1, та клас 2. Залежно від діапазону вимірювань та дискретності похибка встановлюється в межах, зазначених у таблиці нижче:
Сподіваємося, що короткий курс ознайомлення з даним видом інструменту дозволить вам вибрати потрібний варіант для себе. Однак, у будь-якому випадку, ми будемо раді допомогти з вибором.